A reflux egyik velejárója a nehézlégzés, ami annak következtében alakul ki, hogy a gyomorban lévő savas tartalom visszakerül a nyelőcsőbe, s ez légzési nehézségekhez vezethet. A gyomorsav nyelőcsőbe való visszakerülése annak is lehet a következménye, hogy a gyomor záróizma nem zár mindig tökéletesen, így felszökhet a gyomorsav a nyelőcső alsó részébe. Ez normálisnak mondható, és nem összetévesztendő a refluxszal. Nem mindig párosul a reflux nehézlégzéssel.
Az is előfordulhat, hogy a gyomortartalom kisebb mennyiségben visszakerül a szájba. Ez az úgynevezett savvisszafolyás jelensége, amely következtében a savas folyadék a légcsőbe, majd a tüdőbe jutva hörgőhurutot és tüdőgyulladást is előidézhet. Ebben az esetben a reflux nehézlégzéssel párosul.
Ezekhez a tünetekhez tartozik továbbá a rekedtség, a nehéz nyelés, a fokozott nyálelválasztás és a köhögés is, amelyeket szintén a reflux nehézlégzést kiváltó tulajdonsága okoz.
A refluxnak olyan tünetei is vannak, amelyek könnyen összetéveszthetővé teszik más betegségekkel. Ilyen a gyomor körüli fájdalom, amely a gyomorfekélyre jellemző, ám a refluxos betegek esetében gyakran kíséri telítettségérzet és böfögés is. Néha nagyon nehéz megkülönböztetni a szívinfarktus tüneteit a reflux tüneteitől. Reflux esetében nagyon ritka az izzadás, ami a szívinfarktus egyik legjellemzőbb tünete. Ajánlott szakember véleményét kikérni a refluxos páciensnek, mielőtt azt hinné, hogy refluxa nehézlégzéssel párosult.
Tisztelt Doktornő (úr)!
Kb. tizenöt éve folyamatos légszomjjal küszködöm, ami megkeseríti az életemet. Hatvan éves nő vagyok, Jelenleg száztíz kiló, az évek során jött fel rám ez a súlyfelesleg, persze nem igazán diétáztam. A tünetek jelentkezésekor hetven-nyolcvan kiló voltam, és ugyanúgy szenvedtem a rosszullétektől. A légszomj napközben is kísér, de jellemzően az éjszakai, hajnali órákban jelentkezik, alvás közben erre riadok fel. Ilyenkor felülök, ha nem múlik el akkor járkálok. Sokszor egészen a pánikrohamig tart , de hát ki ne pánikolna, ha nem kap levegőt? Nagyon megnehezíti a normális életvitelemet ez a tünet, így pl. nem szívesen, ill. mostanában már egyáltalán nem merek máshol éjszakázni, pl. nyaralni sem tudok elmenni egy pár napra, mert idegen helyez a fulladásos tünet még rémisztőbb és nehezebben tudom kezelni. Különböző orvosi vizsgálatok szerint szinte minden szervem úgymond alulműködik,(pajzsmirígy,szív, máj, tüdő, etc., etc.,) de kérdésemre az orvosok válasza az volt, hogy a fulladásos tünetnek ezek nem igazán az okai. Refluxos vizsgálatom még nem volt. Elképzelhető, hogy több mint tizenöt éve ez okozhatja a tüneteket, és kezeléssel megszüntethető lenne a betegségem, ami jelenleg nagyon keservessé és ijesztővé teszi a napjaimat, de főleg az éjszakáimat? Nagyon hálás és boldog ember lennék, ha lenne segítség. Remélem, kapok választ. Köszönettel. Zsuzsa
Tisztelt Doktornő/úr/!
Közel egy éve kezdődött a köhögés nálam. Hol elmúlt hol visszajött. Voltam vizsgálatokon ,mint tüdő, mellkas átvilágításon, allergia vizsgálaton, légzés vizsgálaton, gégészeten . Nem találtak semmi problémát.Októberben volt egy hörgőgyulladásom és azóta mindennapos a köhögés./Nem száraz/,Sok gyógyszert szedtem, de nem múlt el. Refluxra kaptam gyógyszert az enyhitett egy kicsit a dolgon, Tüdőgyógyászaton írtak fel Budesonid Easyhaler inhalácíos port ez enyhíti a légzésem és a köhögést, de ha abbahagyom megint visszajön. Ha fizikai munkát végzek,pl. kertészkedés stb akkor nehezebb a légzés /néha sipolós/ és legalább fél óra mire a köhögés elmúlik , felszakad a váladék és megnyugszik a köhögésem. A mellkasom is néha fáj minta izomlázam lenne. Ha nincs köhögés nem érzem ezt. Mai napig tart ez a problémám .
Nagyon hálás lennék ha arra kapnék választ ,hová fordulhatnék még , hogy megoldodjon a problémám.
Köszönettel várom válaszát. Olga